Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Aile İçi İletişim

Aile Nedir

Aile, evlilik, kan veya evlat edinme bağlarıyla birleşmiş, tek bir hane oluşturan ve genellikle eşler, ebeveynler, çocuklar ve kardeşler olmak üzere kendi sosyal konumlarında birbirleriyle etkileşim halinde olan bir grup insan olarak tanımlanabilecek bir kavramdır. Aile kavramı her insan için farklı düşünce,tanım ve duyguya sahip olabilir ve bu durum da bize gösteriyor ki her kişi için aile farklı bir tanıma sahip olabilir. 

Aile İçi İletişim

Aile içi iletişim güçlü ve pozitif olmasını beklediğimiz,arzuladığımız bir durumdur ancak çoğu zaman durum böyle olmamakla birlikte birçok sorunu karşımıza getirmektedir.

Sorunların Nedenleri: Birçok nedene dayandırabiliriz bu sorunları, örneğin dört kişilik bir ailede ki her kişinin farklı kişilik örüntüleri ve yapıları sorunları büyütebilir. Kişilerin sosyal yaşamlarında ki olaylar ( iş,okul,romatik ilişkiler) bu alanlarda mutsuz veya büyük sorunlar yaşayan kişiler aile içinde sorunlar yaşayabilir, kısacası bu alanlarda ki mutsuzluk ve sorunlar aile içi ilişkilere yansıyabilir. Kişilerin maddi kaygı ve sorunlar yaşaması aile içindeki iletişimi direkt olarak etkileyebilir, ihtiyaçların karşılanamaması ve para yönetiminde sorunlar ilişkileri ciddi oranda etkileyebilir. Ortak etkinlikler ve zamanı paylaşma konusunda eksiklikler var ise bu aile içi iletişimi büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir, ortak bir zaman diliminde buluşmayıp paylaşılamayan zamanlar yabancılaşmaya yol açar. Anne-Babanın cinsel yaşamında problemler olması aile içinde gergin ve huzursuz bir iletişim ağı yaratabilir. Aile üyelerinde bakıma ihtiyacı olan veya ağır bir sağlık sorunu olan kişide yaşanılan problemler çözüm odaklı olmaz ise ve baş etme stratejileri oluşturulmassa iletişimde problemle doğmaya başlar. Kalabalık aile yapısı ( babbanne,dede,baba,anne,kardeş) şeklinde bir yaşam düzeni olan ailelerde iletişim ve diğer aile sorunları görülebilmektedir. Bu sorunlar sıralanabilir ve çoğaltılabilir

 Biz Ne Yapmalıyız:

  1. Sorun durumlarda suçlayıcı veya sert bir üslup ile davranmamak , bizi aktif dinlemeye çözüm üretmeye ve sonunda sağlıklı iletişime kavuşturacaktır.
  2. Ev içinde herkesin bir kişilik yapısı ve buna göre olaylara tepkisinin farklı olabileceğini kabul etmek bize daha sağlıklı iletişim kanalları yaratacaktır çünkü aile içinde herkesin yaşama bakış açısı ve olaylara tepkisi bir değildir. 
  3. Sınırları çizmek önemlidir çünkü aile içinde de olsa bir evde de olsa özel alanlarımız,durumlarımız olabilir burada tüm aile bireylerinin o sınırı bilmeleri ve ona göre davranmaları gerekmektedir. 
  4. Aile bireylerinin ortak zaman paylaşımı oldukça önemlidir, bu ev içinde veya ev dışında olabilir kişilerin birbirleriyle birşeyler paylaşması ve ortak eylemlerde bulunması güçlü bağlar oluşturmada oldukça önemlidir.

Yapıcı olmak ve anlayışlı davranmak ilişkilerimizi daha güçlü bir hale getirecektir.

Evlilik süreci ile birlikte aile olma yolunda önemli adımlar atılır burada önemli noktalar vardır özellikle eşler arasında özel alanlara saygı duyulmalı ve bu özel alanların ihlali olmamalı ortak payda da buluşmak ve o alanı zenginleştirmek çok daha önemlidir. Aile içinde bir düzen olması daha sağlıklı ilişkilerin doğmasını sağlayacaktır. Anlayışlı, çözüm üreten ve ortak alanlarda buluşup, ortak zamanı yaratan paylaşan aile üyelerinde sağlıklı iletişim kanalları doğar ve daha mutlu bir aile örüntüsü görebiliriz.

Suçlayıcı,Kırıcı Ve Çözüm Odaklı Olmayan Aile Yapılarında Ortak Zaman Dilimleri Yaratılamaz Bu Nedenle İletişimsizlik Kaçınılmazdır.