Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Deprem

DEPREM NEDİR

Deprem, Dünya'nın litosferinde sismik dalgalar oluşturan ani enerji salınımından kaynaklanan, Dünya yüzeyinin sallanmasıdır. Depremler, hissedilemeyecek kadar zayıf olanlardan, insanları etrafa fırlatıp tüm şehirleri yok edecek kadar şiddetli olanlara kadar değişebilir.

Yarattığı etkilerden dolayı kişilere maddi,manevi ve fizyolojik olumsuz etkileri olduğu bir gerçektir, ancak en büyük etki alanlarından biri de psikolojik olarak bıraktığı izlerdir. Deprem sürecinde özellikle travma sonrası stres bozukluğu kişilerde görülebilmektedir.

Depremin Yaratabileceği Psikolojik Durumlar

Hipervijilans  Depremlerden kurtulanlar genellikle hipervijilans yaşarlar. "Herhangi bir küçük gürültü, saklanmak için koşmanıza neden olur. Sevilen birinden gelen iyi niyetli ama beklenmedik bir dokunuş korkuyla bağırmanıza neden olabilir. Bunun nedeni, vücudun güvenliğinize yönelik başka bir tehdit için yüksek alarmda olmasıdır, bu da sizi gergin ve gergin hissetmenize neden olabilir” diyor. Tipik olarak, bu yanıt kendi kendine geçer, ancak TSSB gibi geçmezse çok daha ciddi bir şeyin özelliği olabilir.

Depresyon ve Kaygı  Bir kişinin hayatı bir depremle tehdit edildikten ve kendi tarafına çevrildikten sonra, kaygı ve/veya depresyon belirtileri göstermesi nadir değildir.Her iki hastalık da yorgunluk, uyku kaybı, günlük aktivitelere karşı ilgide azalma, sinirlilik ve konsantre olamama gibi benzer semptomlar gösterir. Bu semptomlar zamanla gelip gidebilir, ancak kalıcı oldukları kanıtlanırsa tedavi aramak önemlidir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu -Travma Sonrası Stres Bozukluğu doğal afetler sonrası görülebilir önemli bir ruhsal sorundur.

Deprem ile ilgili olumsuz anıları bulunan kişilerde: negatif düşünceler,sinirlilik,uyku sorunları,flasback,dissosiyasyon,alkol-madde kullanım sorunları,motivasyon düşüklüğü görülebilmektedir.

Dünyamızda Ve Ülkemizde depremler son zamanlarda artış göstermiş ve kişiler bu durumdan oldukça etkilenmiştir. Son Depremler daha önceki olanlar gibi kişilerde olumsuz ruhsal süreçleri beraberinde getirmiştir , bu nedenle bu durumu yaşamış ve negatif psikolojik süreçler içinde bulunan kişiler, uzmanlardan destek alarak sağlıklı bir sürece hızlı ve doğru şekilde ulaşabilirler.

Anahtar Kelimeler:  Ataşehir Psikolog | Travma Sonrası Stres | Depresyon | Kaygı