Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Depresyon

DEPRESYON

Depresyon günümüze İngilizcede ki depression kelimesi ile Türkçeye geçmiştir. Çökkünlük anlamına gelmektedir. Depresyon bir semptomdur ve çeşitleri vardır;

  • Major Depresyon
  • Distimi
  • Psikotik
  • Unipolar
  • Atipik
  • Mevsimsel
  • Doğum Sonrası

Depresyon kendi başına ortaya çıkabileceği gibi başka bir rahatsızlık sonucunda da ortaya çıkmış olabilir. İlaç kullanımı, Doğum sonrası, İş, Okul, Çevre değişikliği sevilen birinin yitirilmesi veya katlanılması zor bir olay örgüsü. Bazen de hiçbir uyaran olmadan ortaya çıkabilmektedir.

Yas olağan ve sağlıklı bir süreç olarak kabul edilebilir ancak depresyon bu şekilde kabul edilemez ve kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada görülen sağlık sorunudur.

Duygusal Değişiklikler, kişi kendisini umutsuz, üzgün ve çaresiz aynı zamanda öz saygısını yitirmiş kendini değersiz, suçlu hissedebilir. Daha önce yaptığı aktivitelerden zevk alamama durumu görülebilir. Gergin huzursuz ve kolayca sinirlenip tepki gösterme durumları mevcut olabilir.

Düşünsel Değişiklikler, bellek bozukluğu ve düşünce sürecini olumsuz yönde etkileyip bozabilir. Düşünceleri belli bir konuda yoğunlaştırmada güçlük yaşanmaktadır. Dikkat, muhakeme ve karar vermede sorunlar yaşanmakta bunlar işlevselliği etkilemektedir.

Davranışsal Değişiklikler, önceleri kendi öz bakımına, dış görünüşüne önem veren biri bu tür durumlara artık önem göstermeyebilir. Ödemelerini düzenli yapan birisinin bu döngüsünün bozulması ve belli problemler yaşaması. Eşi, ailesi ve sosyal çevre ile problem yaşanabilir.

Bedensel Değişiklikler, uyku ve beslenme sorunları kişi bütün gün yataktan çıkmakta istemeyebilir, sabah çok erken uyanıp uyumayadabilir. Çok fazla yemek veya yiyememek, cinsel istekte azalma. Çeşitli bedensel yakınmalar; baş ağrısı, sırt ağrısı, bel ve karın ağrıları aynı zamanda fiziksel aktivitelerde azalma.

Ortaya Çıkaran Başlıca Etkenler: Yaş, Cinsiyet, Ekonomik Olumsuzluklar, Stres, Kalıtsallık, Aile Öyküsü, Bedensel Rahatsızlıklar.

Depresyon Olasılığını Arttıran Tıbbi Durumlar: Parkinson, Multiple Skleroz, Demans, Tiroid, Kanser, Hipertansiyon, Şeker.

Depresyon Tedavi Yöntemleri olarak: Psikoterapi, TMS, İlaç Tedavisi ve hastahaneye gerektiğinde yatış ön görülebilir. Psikoterapi yapılacak olan kişilere hangi tür terapi tekniği uygulanacak ve nasıl bir yol izlenecek, hangi formülasyonlar üzerinde gidilecek bunlar belirlenmeli ve profesyonel bir şekilde uygulanmalı. İlaç tedavisinde; depresyonun türü, hayata ve işlevselliğe etkisi, kullanılan başka ilaçlar ve süren tedaviler, doz doğru bir şekilde belirlenip gerektiğinde başlanmalıdır.

BDT  depresyon alanında oldukça etkili ve başarılı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Depresyon | Depresyon Tedavisi