Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Fobi

FOBİ NEDİR

Fobi, bir durum veya olay karşısında kişide negatif duyumlar oluşturan ve günlük yaşam işlevselliğine olumsuz etki etmesidir. Fobilerin birçok çeşidi bulunmakta ve insanlarda farklı şekillerde görülebilmektedir. Kaygı bozukluklarıyla görülmesi muhtemeldir. Korku ve kaygı yaşam için gereklidir. Bir tehdit, zorluk karşısında ortaya çıkmaktadır fakat bu korku ve kaygılarımızı yönetemediğimiz zaman fizyolojik, duygusal sıkıntılar kendini göstermektedir. Fobiler, günümüzde birçok kişide görülmektedir.

FOBİ SEMPTOMLARI

  • Ağız Kuruluğu
  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı
  • Kaslarda gerilme
  • Mide-bağırsak sisteminde rahatsızlık
  • Şoka girme
  • Yüz kızarması

FOBİ TÜRLERİ

Özgül Fobi: özgül nesne ya da durumlardan rahatsızlık duyma , belirgin ve sürekli bir şekilde korku duyma.

Klostrofobi: Kapalı alanda kalma korkusu

Agorafobi: Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan ve panik benzeri semptomlarla görülür. Evden ayrılma korkusu, evin dışında bir şey olacakmış korkusu, tek başına kalma korkusu hakimdir.

Sosyal Fobi: Diğer insanların kendisini izlediğini ve beni “yargılayacaklar” düşüncesinin hakim olduğu bir fobi türüdür. Bu nedenle sosyal bir ortamda konuşmayı başlatma sürdürme, otoriter bir figür ile iletişime geçme, bir gruba dahil olma orada aktif olma, topluluk önünde konuşmakta ve bu davranışları gerçekleştirmekte yoğun kaygı yaşanılan durumdur.

Kanlı yaralanma fobisi, kan-enjeksiyon ile ilgili olaylar ve nesneleri kapsayan fobi türü; kalıtıma bağlı olan birinci ruhsal bozukluktur, bu nedenle önemlidir

FOBİ TEDAVİLERİ

İlaç tedavisi, Bilişsel Ve Davranışçı Terapi (BDT), diğer psikoterapi teknikleri ile tedavisi yapılmaktadır. Tedavi planı belirlenirken, işlevselliğe olan etkisi, rahatsızlığın süreci, aile öyküsü, yaşam deneyimleri dikkate alınarak profesyonel bir şekilde tedavi şekli belirlenmelidir.