Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Kaygı

Kaygı Bozuklukları

Kaygı belirgin olmayan, bilinmeyen bir tehdit beklentisi içinde süregiden duygusal bir tepkidir. Normal ve anormal zamanlarda kaygı ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı kaygı bizi birçok alanda etkili ve daha başarılı kılabilirken, sağlıksız kaygı işlevselliğimize engel olmakta ve ilişkilerde problemler yaratabilmektedir.

Kaygının Belirtileri

Fizyolojik olarak birçok belirtisi bulunmaktadır; sinidirim solunum, kalp-damar, boşaltım, sinir ve kas-iskelet sistemleri üzerinde etkileri bulunmaktadır. Kalp basıncında yükselme, soluk daralması, ağız kuruması, yüzde solukluk, kılların dikleşmesi, baş ağrısı, ellerde titreme , göğüste baskı.

Kaygı Tipleri

Kastrasyon kaygısı, kişinin kendisinin veya yakınlarının başına bir şey gelecek kaygısının olması.

Ayrılık Kaygısı, yaşamı sürdürmek için gerekli olduğuna inanılan kişiden ayrılma ya da bunun olabileceği düşüncesi  ile ortaya çıkan kaygı.

Katastrofik Kaygı, kaygının benliği parçalamaya başladığı durumlarda ise şiddeti en yüksek seviyede olan en güçlü ağrıdan daha çok acı verici olan katastrofik kaygı ortaya çıkar.

Birincil kaygı, performans kaygısı, konuşma kaygısı, beklenti kaygısı da kaygının türlerine örnektir.

Kaygı Tedavisi

Psikoterapi ve ilaç tedavileri etkin olarak kullanılmaktadır. Burada kaygının türü, şiddeti ve işlevselliğe olan etkisi göz önünde bulundurulmalı ve sürecin belirlenmesinde profesyonel destek alınmalıdır.