Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Pandemi

Pandemi

Pandemi, yeni bir hastalığın dünya çapında yayılmasıdır. Yeni bir grip virüsünün veya koronavirüs COVID-19'un neden olduğu gibi viral solunum yolu hastalıklarının bir pandemiye dönüşme olasılığı en yüksek olanlardır ki öyle de olmuştur. Pandemi ile hayatımızın birçok alanında mikro ve makro şekilde değişiklikller olmuştur bunlardan bazıları: eğitim, iş , sağlık ve sosyal hayat.

Pandemi sürecinde farkına varmamız gereken en önemli şeylerden birisi: Normal temizlik alışkanlığımız, pandemi süreci olmasada devam etmesi gereken bir davranıştır, dışarıdan geldiğimiz zaman ellerimizi yıkarız, diş ve ağız sağlığımıza önem veririz, kıyafetlerimizi değiştirir ve temizleriz , yaşadığımız evi ve çevreyi hijyenik, temiz tutmaya özen gösteririz. Bunlara ek olarak; maske , dezenfektan ve sosyal izolasyon tedbirleri geldi hayatımıza. Bu tedbirlere sadece bizlerin uyması değil , yaşadığımız ve içinde bulunduğumuz toplumun da devamlı bir şekilde uyması gerekmektedir ki süreç en sağlıklı şekilde ilerliyebilsin. Aksi halde kendini tekrarlayacak ve daha olumsuz sonuçlara yol açabilecektir. Sürecin daha fazla uzaması ve olumsuz durumlarla karşılaşan kişiler , bu süreçten psikolojik olarakta etkilenebilmektedir.

Pandemi ve Psikoloji

Psikolojik olarak birçok etkisi gözlemlenen pandemi sürecine ilişkin bilimsel araştırmalar yapılmakta , pandemi sürecinde ve sonrasında: depresyon, okb, anskiyete ve travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlıkları görülebilmektedir. Burada önemli olan ise pandemi süreci ile mi bu sorunlar başladı yoksa pandemi süreci ile şiddetini arttırdı, fark etmemizi sağladı bu ayrımı yapmak önemlidir. Kişilerin bu süreçte bakış açıları, davranışları ve iletişim kanalları önemli ölçü de değişti , bu da doğal olarak kişinin psikolojik süreçlerine etki etti. 

Pandemi ve Yeni Normal

Bu süreç ile birlikte hepimizin aşina olduğu "Yeni Normal" diye adlandırılan bu sürece en iyi şekilde adapte olmalıyız. Bu süreçte kazandığımız beceriler ve baş etme stratejilerimiz gelecek yıllar içinde olabilecek bir salgına karşı bizim davranışlarımızı belirleyecek ve süreci daha sağlıklı geçirebilmemiz için bir avantaj olacak çünkü kazanılan beceriler ve geliştirilmiş stratejiler yıllar geçse de tekrarlayan bir pandemi sürecinde etkili olacaktır bu sayede süreci yönetebilme ve baş edebilme becerisi gösterebileceğiz. 

Dünya üzerinde birçok virüs kendini göstermiş insanların hayatlarını etkilemiş ancak bir çözümü bulunmuş ve geçmiş , koronavirüs bunlardan birtanesi ve ilk kendini gösterdiği haliyle şuan ki hali arasında fark var çünkü bu virüse karşı yeni tedavi yolları,kanalları geliştirilmekte.

Sürecin En Sağlıklı Şekilde Son Bulması Dileğiyle...