Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Psikoloğa Ne Zaman İhtiyaç Duyarız

Psikoloğa Ne Zaman İhtiyaç Duyarız

Hayatımızın belli dönemlerinde hayatımıza etki eden yaşam olayları, çevremiz, ailemiz, genetik etmenler ve beyin yapımız bizim bir ruh sağlığı hizmeti almamız için neden olabilir. Kısaca: Yaşam Olayları, Çevremiz, Ailemiz, Genetik Etmenler Ve Beynimiz bizim bu arayış içinde olmamıza etki edebilir. Hayatımızın işlevselliğinin azaldığı alanların çoğalması (okul,iş,aile vb.) , düşünce ve davranışların normal dışı olması durumunda bir ruh sağlığı hizmeti almamız sağlığımız ve hayatımız için oldukça önemlidir. Sorun durumların farkına kendi kendimize de varabiliriz , çevremiz tarafından da fark edilmiş olabilir. Ayrıca, kişide bir patoloji olmasa da günlük sıkıntı-sorun çözmede problem yaşayan ya da baş etme becerileri etkin olmayan, sorun durumdan çıkamayan kişiler de bir uzmandan destek alabilir, böylece sorunlar daha etkili bir şekilde çözülüp kişi gün sonunda beceri kazanmış olabilir ileride ki sorunlarında da bu becerileri hayatına entegre edip uygulayabilir. Ruh Sağlığı hayat kalitemizi direkt etkiler , temel ve basit örneklendirmeler sunmanın burada faydası olacaktır: Depresyon semptomu olan bir kişi ani-sinirlenme ve öfkelenme yaşayarak iletişim problemleri yaşayabilir, Obsesif-Kompulsif Bozukluğa sahip bireylerde kompulsif davranışlar(ritüeller) zaman yönetiminde problemler çıkarabilir. Bu şekilde örnekler çoğaltılabilir ve görüyoruz ki hayat kalitemiz olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Psikolog Ne Yapar

Psikoloji çokça alt alana sahiptir bunlardan biri de Klinik Psikoloji. Klinik Psikologlar bilimsel ve etik ilkeler çerçevesinde bir terapi ekolünü uygulayıp psikoterapi yapmayı hedeflerler. Birçok terapi tekniği günümüzde geliştirilmekte ve uzmanlar tarafından uygulanmakta. Psikoterapi sürecinde, kişinin terapiden ne beklediği de önemlidir. Ne İçin Terapi Almak İstiyor? , kişinin sorun durumları belirlenir, terapi hedefleri oluşturulur, detaylı bir şekilde öykü alınır, başka sağlık sorunları eşlik ediyor mu , sorun durumun şiddeti ve süresi şeklinde çoğaltılabilecek tüm alanlar değerlendirilir ve belirlenir. Terapist burada becerilerini ve bilgilerini kullanarak etkili bir süreç yaratarak aynı şekilde kişinin de uyumu ile birlikte bir terapiyi başlatmış olur. Zaman zaman egzersizler verilerek ve beceriler kazandırılarak gidilen terapi süreci etkili ve özel bir yoldur. 

Terapi Faydaları

  • Sorun Durumları Çözme Becerisi
  • Farkındalık
  • Hayat Kalitesinde Anlamlı Artış
  • Düşünce Ve Davranışları Doğru Şekilde Yönetebilme
  • Etkili Ve Doğru İletişim
  • Baş Etme Stratejileri

Psikolog Randevu

Tüm bunlar ile birlikte bir uzmandan, psikolog randevusu almaya karar verdik. Neleri Bilmeliyiz: uygulanacak terapiyi,terapi seans ücretlerini,seans sürelerini vb. önemli noktaları bilmekte fayda var. Günümüzde terapiye ulaşım bu kadar kolayken , birçok yanlış inanışlar ve hatalar da var. Unutmayın ki: Ruh Sağlığı Alanı Önemli ve Özel Bir Alandır , bu nedenle bilimsel ilkelere bağlı olarak tedaviler gerçekleşebilir, bunun dışında hiçbir şekilde fayda sağlanamaz.

Bilimsel Yöntemler Ve Etik İlkelerle En Sağlıklı Süreçleri Psikoterapi Yaratabilir