Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Sanal Gerçeklik Terapisi

Sanal Gerçeklik Terapisi- VR Terapi

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ NEDİR

Sanal Gerçeklik Terapisi (VR Terapi) , ilk olarak 1995 yılında bir psikolog ve bilgisayar bilimcinin ortak bir çalışması ile ruh sağlığı alanına zenginlikler katan ve aynı zamanda giderek gelişen bir yöntemdir. Psikolojik bozuklukların tedavisinde birçok ruh sağlığı uzmanın tercihi olmuştur.

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ HANGİ PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR

Sanal gerçeklik terapisi- VR Terapi ,

-Fobiler

-Kaygı Bozuklukları

-Yeme Bozuklukları

-Obsesif Kompulsif Bozukluk

sorunlarında kullanılmaktadır , özellikle kişilerin terapi süreçlerine daha hızlı entegre olmasını ve işlevsellik kaybı yaşadığı alanlarda daha hızlı sonuca ulaşması mümkündür. Örnek vermek gerekirse bugün birçok kişi köpek fobisine sahip olabilir sağlıklı bir klinik değerlendirmeden sonra ise sanal gerçeklik terapisi ile bu duruma maruz bırakılır ve bu sorun durumu aşması aynı zamanda buna benzer gelecekte olabilecek sorun durumlara karşı beceri kazanması sağlıklı ve hızlı bir şekilde olmaktadır.

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ NASIL UYGULANIR

Kişiye dış uyaranlardan etki etmeyecek ve gözünü tamamen kapatacak şekilde gözlük takılıyor. Aynı zamanda terapist de kişiyi takip ediyor verdiği tepkileri ve kişinin neler yaşadığını anlamak adına bu noktada önem taşıyor. Kişi sanal gerçeklik gözlüğü ve kontrol kolları ile kendi sorun durumu için oluşturulmuş ortam da kendini bulur , kişi sanal çevrede etkin olup bu çevreyi değiştirebilir ve kontrol edebilir.

Sanal gerçeklik terapisi uzman bir psikolog tarafından uygulanır , sadece sanal gerçeklik terapisi de yapılabilir veya diğer tedavilere ek , destekleyici bir terapi olarakta kullanılabilir.

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİNİN GELECEĞİ

Ruh Sağlığı Alanı , Fiziksel Rehabilitasyon Ve Nöroloji alanında birçok bilimsel çalışmalar bulunmaktadır ve bu çalışmalar devam etmektedir.

Sanal gerçeklik, "gerçeği yansıtmayı ve hem sürükleyici hem de etkileşimli bir dünya yaratmayı" amaçlar (Maples-Keller, Bunnell, Kim, & Rothbaum, 2017).