Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı Nedir

Kaygı, bir bilinmezlik içinde kendini tekrar eden fiziksel ve ruhsal semptomlar yaratan potansiyel olarak tehlikeli olabilecek uyarana karşı verilen bir tepkidir. Terlemenize, huzursuz ve gergin hissetmenize ve hızlı kalp atışına neden olabilir. Strese karşı normal bir tepki olabilir. Örneğin, iş yerinde zor bir problemle karşılaştığınızda, sınava girmeden veya önemli bir karar vermeden önce kendinizi endişeli hissedebilirsiniz. Bunlar gayet doğal tepkilerdir ancak yönetilmesi bilinmediğinde ve işlevselliği bozduğu anda bir sorun olarak ortaya çıkması görülebilir. Kaygının birçok türü bulunmaktadır, günümüzde birçok insan kaygı sorunları ve bu sorunların yarattığı durumlardan dolayı profesyonel destek almaktadır. Sınav Kaygısına Gelecek Olursak , Sınav Kaygısı: Öğrenilen bilginin sınav anında hatırlanamaması , kaygı dolayısıyla zaman yönetiminin yapılamaması , fiziksel semptomların artması ( avuç içlerinin terlemesi, kalbin hızlı atması, baş ağrısı, kas gerginliği, midede ağrı ve bulantı hissi ) sınav kaygısı yaşadığınızı gösteriyor olabilir. 

Sınav Kaygısı İçin Ne Yapmalıyım

Yaşam Tarzı burada en önemli etkenlerden biri aile içi ilişkiler sınav döneminde nasıl ve bizi ne kadar etkilemekte, romantik bir ilişkimiz var ise bu ilişkimiz nasıl ilerliyor, sosyal ilişkiler ve diğer yaptığınız aktivitelerin olumlu ve olumsuz yanları nelerdir bunları değerlendirmekte fayda var. Aynı zamanda, uyku düzeniniz-beslenme tarzınız ve zaman yönetiminiz oldukça önemlidir.

Yeterli Bir Şekilde Öğrenmeme ve Yetersiz Kaynakların Olması, özellikle ilgimizi çekmeyen ama sınavda sorumlu olduğumuz konular olabilir , bu ilgimizi çekmeyen konulara veya derse zaman ayırmak, bir hedef belirlemek bizi daha doğru çalışmaya ve sağlıklı adımlar atmaya teşvik eder. Sınav formatını değiştiremeyeceğimiz için baştan ilgimizi çekmeyen konu,ders için plan program ve düzenli çalışma yapılması sınav esnasında bize fayda sağlayacaktır.

Ders Çalışma Tarzımız, bir program dahilinde ve bu program da zaman yönetimi hangi konulara çalışılacak, ne kadar süre çalışılacak eksiklikler nelerdir bunları tespit etmek oldukça önemlidir. Baştan oluşturulan sağlıklı çalışma biçimleri bizi hem başarıya hem de sağlıklı bir sınav sürecine yönlendirecektir. Konuları tamamlamamak, zaman yönetimini yapamamak eksiklikleri görmezden gelmek hep bildiklerimize yoğunlaşmak sorunlar yaratabilir.

Psikolojik Etkilerin Ortaya Çıkması Ve Bu Durumları Yönetememek , Sağlıksız Kaygı Durumlarını Ortaya Çıkarabilir

Olumsuz Düşüncelerimiz Ve Felaketleştirme Senaryolarımız

  1. "Rezil Olacağım, Berbat olacak"
  2. "Başarısız Olursam Annem/Babam Beni Sevmeyecek,Dövecek,Öldürecek"
  3. "Kesin Başarısız Oldum , Senelerim Çöp Oldu"
  4. "Tüm Soruları Doğru Yapamadım"
  5. "Artık Benden Birşey Olmaz Ne İşe Yaramaz Biriyim"
  6. "Kesin Herkes Benim Hakkımda Konuşacak" 

Sınav Kaygısını Azaltacak Yöntemler

Ders Çalışma Programı Yapmak Ve Bu Plana Uymak, planlı ve program dahilinde çalışmak her zaman daha gerçekçi ve sağlıklı sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Gerçekçi Düşünceler, felaketleştirme ve olumsuz düşünceler yerine gerçekçi düşünceleri koymak her zaman daha sağlıklı bir süreci yaşamımıza olanak tanır.

Sınav Yöntemini Belirlemek Buna Uygun Çalışmak, sınavda hangi dersin sorularından başlıyacağım

Yaşam Tarzı , en önemli noktalaradan biriside yaşam tarzımız. İlişkilerimiz, beslenme düzenimiz,uyku düzenimiz ve diğer etkinliklerin yönetimi ne kadar doğru ve etkili olursa başarı oranımız o doğrultuda artacaktır. 

Öğrencilere Öneriler

Kaygı sorunları sınav döneminde veya başka bir zaman diliminde ortaya çıkabilir bu durum için profesyonel destek almak en sağlıklı yoldur.

Bu girilen son sınav değil hayatımıza etkisi olacak ancak burada ki sonuç bizi değersiz başarısız kılmayacak bu farkındalıkta olmak oldukça önemli.

Sınav Öncesinde, sınav yerini görmek orada zaman geçirmek ve oraya nasıl gideceğinizi önceden belirlemek önemlidir.

Sınav Süresini düşünmektense o süre zarfında sorulara odaklanma ve maksimum performansınızı yansıtmak daha sağlıklı olacaktır.

Diğer öğrencilere odaklanmak yerine , sınava odaklanmak daha doğru seçenektir sınav bitiminde o öğrencileri bir daha görmeyecek hayatlarına dahil olmayacaksın.

Uyku düzeninizi bozmayın ve beslenme alışkanlıklarınızın dışına çıkmayın.

Sağlıksız Kaygı Bizim Potansiyelimizi Köreltir Ve Gün Sonunda Başarımıza Olumsuz Yönde Etki Eder, Sağlıklı Kaygı İse Bizim Başarımızı Ve Çalışma İsteğimizi Olumlu Yönde Etkiler. Bu ikiliyi iyi ayırt etmeliyiz.

Sınav Sürecinde Olan Tüm Öğrencilere Başarılar