Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

TMS Tedavisi

 

TMS TEDAVİSİ

TMS teknolojisi, Majör Depresif Bozukluk, Kaygı bozuklukları, OKB, Alkol-Madde Kullanım Bozuklukları, Nöropatik Ağrılar dahil olmak üzere çok çeşitli zihinsel sağlık bozukluklarını ve sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. TMS tedavisi, tedavi edilen hastalığa bağlı olarak farklılık gösterir, çünkü hastalığa bağlı olarak beynin farklı bölümlerinin hedeflenmesi gerekir ve beynin bu bölgelerine ulaşmak için farklı TMS protokollerine ihtiyaç duyulur. TMS Tedavisi öncesinde MR,EEG,Psikolojik Değerlendirme kesinlike yapılmalıdır.

OKB'DE TMS TEDAVİSİ

Son 10-15 yılda, araştırmacılar beynin OKB'den etkilenen kısımlarını hedefleyen TMS tedavi teknikleri geliştirdiler ve beynin bu alanlarını uyararak bazı kişilerin OKB semptomlarında bir azalma yaşadıklarını keşfettiler. OKB’nin etkilediği 3 önemli bölge ise: dorsolateral prefrontal korteks , orbitofrontal korteks ve supplementer motor alandır. 

Depresyon'da TMS Tedavisİ

Depresyon için hedeflenen alan beynin prefrontal korteksidir. Bu manyetik alanlar sinir hücrelerinde etkili aktivite yaratabilir. Böylece, bu alandaki sağlıklı etki bizlerin çökkün ruh hali olarak dile getirdiğimiz depresyon semptomlarına bir çözüm olabilir TMS Tedavisi ve depresyon üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmış, etkisi görülmüştür.

Anksiyete'de TMS Tedavisi

Anksiyete bozuklukları yaşayan insanların biyolojik bir bileşeni olabilir . Bu, onların insan yapısına özgü, anksiyete bozukluğunun varlığını etkileyen bir şey olduğu anlamına gelir. Genel olarak, anksiyetesi olan kişilerin beyinlerinin prefrontal korteksinde anormallikler vardır, bu da yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi vb. ile ilgili semptomlar üretir. Bu, beynin bu bölgesinin yaşadığı anormallikleri gidermeye yardımcı olabileceğinden, TMS Tedavisi etkili olabilir. TMS Tedavisi, beynin prefrontal korteksine odaklanarak çalışır. Bir tıbbi veya zihinsel sağlık uzmanı, işleme başlamadan önce bobini prefrontal korteksin yakınına yerleştirecektir. Prosedürü yürütürken, bölgeye manyetik bir darbe sağlayarak, prefrontal korteksin doğal olarak kendilerini aktive etmeyen (anksiyete varlığına yol açan) alanlarını aktive etmeye yardımcı olurlar. 

TMS Tedavisi , üzerine birçok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Konforlu Ve Etkili olan bu tedavi günümüzde birçok ülkede uygulanmaktadır. 

En Çok Merak Edilenler

TMS Tedavisi hafızamı siler mi ?

TMS Tedavisi için bilimde böyle bir karşılık yoktur, bu nedenle bu mümkün değildir

 TMS ve EKT Farkı Nedir ?

İlk olarak, EKT, bir etki başlatmak için elektrik akımlarını kullanırken, TMS, beyni invazif olmayan bir şekilde uyarmak için manyetik akımlar kullanır. Prosedürler de çok farklı. TMS, hastanın tüm zaman boyunca uyanık kaldığı ve bir doktor muayenehanesinde kısa sürede yapılabilen ayakta tedavi prosedürüdür. EKT, tipik olarak bir hastanede hastanın anestezi altında sedasyona tabi tutulduğu ve hastanede yatış gerektirebilecek bir prosedürdür.

Beyine Veya Başka Organlara Zarar Verir Mi?

TMS Tedavisi diğer organlara veya beyine bir zarar vermez.

TMS Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Baş Ağrısı minimal bir şekilde ve çok az oranda görülebilen yan etkidir, bunun dışında konforlu ve rahat bir tedavidir. Kişi gündelik işlerine devam etmekte bir zorluk yaşamaz.

TMS Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

-MR,EEG ve Psikolojik Değerlendirme sonrası ile tedavi sürecinizi uzmanınız belirler ama genel olarak 4 haftayı bulmaktadır.

TMS Cihazları Hakkında

1) Apollo TMS

Apollo TMS terapi sistemi, bu alanda 15 yıldan fazla deneyime sahip bir TMS uzmanı olan MAG & More tarafından Almanya'da geliştirilmiş ve üretilmiştir.  Mayıs 2018'de Apollo, mevcut bölümde önceki antidepresan ilaçlardan tatmin edici bir iyileşme alamayan yetişkin hastalarda Majör Depresif Bozukluğun 37.5 ve 19 dakikalık tedavisi için FDA onayı aldı.

2) BrainsWay Derin TMS

Ocak 2013'te FDA, BrainsWay tarafından geliştirilen Derin TMS tedavisini onayladı. Derin TMS tedavisi, geleneksel TMS tedavisinden daha derin ve daha geniş bir alana nüfuz eder. Çeşitli antidepresan ilaç tedavileri ile tatmin edici bir iyileşme sağlayamayan Majör Depresif Bozukluğu olan yetişkin hastalarda depresif tedavi için kullanılır. Ağustos 2018'de BrainsWay, Derin TMS tedavisini kullanarak OKB tedavisi için FDA onaylı tek TMS sağlayıcısı oldu. Diğer bazı ülkelerde depresyonu tedavi etmek için kullanılmıştır ve şu anda diğer koşullar için araştırılmaktadır.

3)CloudTMS

CloudTMS, 1996'dan beri ABD'de ve tüm dünyada psikiyatri ve nörolojik kliniklerde çalıştırılan binlerce TMS makinesiyle TMS cihazlarının geliştirilmesinde dünya lideri olan Neurosoft, Ltd. tarafından üretilmiştir. CloudTMS sistemi, mevcut bölümde önceki antidepresan ilaçlardan tatmin edici bir iyileşme alamayan yetişkin hastalarda Majör Depresif Bozukluğun 37.5 ve 19 dakikalık tedavisi için FDA onayı almıştır. CloudTMS, dünya çapında 1500'den fazla cihazdan oluşan bir müşteri tabanına sahiptir ve 25'ten fazla ülkede yasal izinler almıştır.

Magsitm,MagVenture,Neurostar Advanced,Nexstim cihazları da kullanılmaktadır.

TMS TEDAVİSİ | Kadıköy TMS Tedavisi