Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Yemek, doğamız gereği biyolojik bir ihtiyaç olup yaşam için temel bir ihtiyaçtır. Yeme davranışlarımız zaman zaman değişiklik gösterebilir ve değişebilir, bunlar bazı zamanlarda olumlu değişiklikler olabildiği gibi olumsuz anlamda da değişkenlik gösterdiği bir gerçektir. 

Duygusal Yeme

Birçok kişi sadece üzüntü, çaresizlik ve kaygılı durumlar da insanların yemeye yöneldiğini düşünür evet bu doğrudur ancak bazen kişiler sırf canı istediği için veya mutlu bir anında,başarısında veya sebepsiz yere yeme davranışı gösterebilmektedir. Gıdalar bizim biyolojik ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır ancak bazen tükettiğimiz gıdalardan haz almaya başlarız. Burada önemli birçok nokta var ama beynimize dikkat etmek gerekiyor çünkü beynin ödül yolağı olarak adlandırdığımız bölüm bu haz alınan gıdalardan yeri ve zamanı gelince sıkça ve kontrolsüzce tüketmek istiyebilir. Kısacası beynimiz " bu yaptığın eylem hoşuma gitti bir daha yap" demektedir. 

Yeme Bağımlılığı

Yeme bozukluğu olarak görebileceğimiz ve madde bağımlılığı gibi çok büyük önem taşıyan ciddi bir konudur yeme bağımlılığı. Basit bir örnek üzerinden değerlendirmek gerekirse; normal bir şekilde tükettiğimiz çikolatayı, sıkça ve kontrolsüzce tüketmeye başlarsak bağımlı olma ihtimalimiz artar, önceleri bir çikolata ile doyum alınırken , beynimiz bir süre sonra bu doyuma karşı tepksiz kalır çünkü aynı haz ve doyum yaşanmaz sonra çikolata yeme süresi ve adetleri artar, bu da ciddi bir bağımlılık ve ardından sağlık sorunlarını getirmektedir. 

Yeme bozuklukları , hayat kalitemiz ve sağlığımız için risk faktörü olan ve etkisi kimi zaman çok şiddetli olan dikkat edilmesi gereken bir özel alan ve konudur. Günümüzde birçok insan yeme bozuklukları ile kliniklere müracaat etmektedir. Bu nedenle, bazı alt başlıkları değerlendirmek ve açıklamak yararlı olacaktır.

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu

Kişi burada normalin dışında bir hız ile çok hızlı bir şekilde besin tüketir, rahatsızlık verecek düzeyde tokluk hissedene kadar yeme davranışını sürdürme ve aynı zamanda biyolojik olarak bir açlık söz konusu değilken aşırı ölçüde yeme. Yalnız başına yeme davranışı da görülebilmektedir çünkü yenilen besinlerin aşırı ve fazla oluşundan utanma söz konusudur. Yeme davranışı sonrası kişinin kendini suçlaması, çökkünlük yaşaması ve kendi benliğinden tiksinmesi görülen durumlardan biridir.

Anoreksiya Nervoza

Kişi gıda alımı kısıtlaması yapmakta ve kilo almaktan ve şişman olma düşüncesinden aşırı bir korku yaşamaktadırlar. Kişi zayıf olmasına rağmen ve bu normal bir zayıflık olmamasına rağmen sürekli bedeni kontrol etme, örneğin; aynada kendine bakmak, bilek çevresini elleri ile ölçmek, devamlı tartılmak gibi çeşitli eylemlerde bulunabilirler. 

Bulimiya Nervoza

Tıkanma atakları mevcut olup bunları takip eden kusma ve laksatif,diüretik ilaç kullanımına sıkça rastlanmaktadır. Aşırı egzersiz de görülen bir davranış biçimidir. Bedeni aşırı kontrol etme ve inceleme söz konusudur. Tıkanma ataklarında bazı besinleri çiğnemeden yutmak, hızlıca ve kalori oranı yüksek gıdalar yenmesi de görülen davranışlardan biridir.

Bulimiya ve Anoreksiya olan bireylerde kardiyovasküler sorunlar, saç dökülmesi, deride kıllanma, regl döneminin bozulması ve olmaması, osteoporoz, kas erimesi, dişlerde çürüme, vücut dirençsizliği görülen sorunlar bütünüdür.

Obezite 

Obezite,vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Buna ek olarak; genetik etkenler, hormonlar, tüketilen gıdalar, beslenme şekli, yetersiz fiziksel aktivite, psikolojik sorunlar ve yaşam biçimi obezitede etki unsuru olarak görülmektedir. Kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve bazı kanserler gibi diğer hastalık ve sağlık sorunları riskini artıran tıbbi bir sorundur.

Obezite Tedavisi

Günümüzde birçok insan bu durumdan şikayetçi, birçok insan çeşitli diyetler ve egzersizler uygulasada başarılı bir sonuç elde edemiyorlar burada bariatrik cerrahi devreye giriyor ve günümüzde insanlar bu tedavi yönteminde başarı sağlayabiliyor ancak bu süreçten sonra diyetisyen takibi ve aynı zamanda psikolog görüşmeleri, fiziksel aktivite ve spor ihmal edilmemelidir çünkü geri kilo alımı olmamasına dikkat edilmelidir.

Yeme Bozukluğu Tedavisi

Bu yeme bozukluklarının türüne,seyrine ve kişinin tedaviye bakış açısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çok ağır vakalarda hastahaneye yatış görülebilmektedir, özellikle anoreksiya bireyler için bu durum görülebilir. Bilişsel ve Davranışçı Terapi ile yeme bozukluklarının birçok türü başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Obezite' de bariatrik cerrahiyi tercih eden bireylerde, sonrası için psikolog görüşmeleri ve diyetisyen takibi aynı zamanda hasta destek toplantıları uzun vadede fayda sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra ek olarak hatırlamamız gereken ve normal olan yeme davranışlarını unutmamak gerekir; öğün atlamadan yeme, porsiyonlara dikkat etmek, çiğneme davranışını sağlıklı bir şekilde yerine getirme, televizyon vb teknolojik aletler önünde yiyecek tüketmemeye özen göstermek, aldığımız gıdaların besin değerlerini bilmek ve sağlıklı yiyecekleri tüketmek.